Koçluk

Farkındalık Nasıl Geliştirilir?

Yazan : ayferalp

İnsanlar farkındalık hissine ulaştıkları zaman, eski yaşantılarında hiçbir şeyi farkında olmadan yaptıkları fark etmeye başlarlar. Farkındalık kazanmış olan bireyler kendilerini büyük bir rüyanın içerisinden uyanmış gibi hissetmeye başlarlar. Örneğin bir insan uyuduğu zaman uyuduğu anın farkında değildir. Bedensel olarak uyumuyor olmak ise her zaman farkındalık hissiyatı içerisinde hareket ettiğinizi size kanıtlamamaktadır. Bu sebeple farkındalık içerisinde bir davranış sergileyip sergilemediğinizi öğrenmenin en iyi yolu farkındalık hissinizi geliştirmektir.

Farkındalığınızı geliştirebilmek istiyorsanız ilk olarak zihninizi serbest bırakmalı ve susturmalısınız. Zihniniz siz farkında olmadan sürekli olarak düşüncelere daldığı için zihninizi izlemeye başladığınız an hedeflerinize ulaşan yolda sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden zihninizi dinlemeye başladığınızı anladığınız an kendi içinize yönelerek potansiyelinizi kullanmayı öğrenmelisiniz. İlk zamanlarda zor gibi gelecek olan bu duruma bir süre sonra alışmaya başlayabilirsiniz.

Potansiyellerinize Yoğunlaşın
Bunu başarabilmek için gündelik aktivitelerinizi yaparken kendinizi dışarıdan izleyebilme ve bir yabancı gözü ile bakabilme yeteneklerinize yoğunlaşmanız gereklidir. Güçlü olmadığınız ve negatif olduğunu düşündüğünüz yönlerinizi ise düşünmemeye çalışmalısınız. Bunun yerine yeterliliklerinizi ortaya çıkartarak elinizdeki mevcut potansiyelinizi düşünerek hareket etmelisiniz.

Farkındalığınızı geliştirebilmek için her zaman disiplinli, yeniliklere açık, çalışmayı seven ve amaçları doğrultusunda çabalayıcı bir ruh haline bürünmeniz şarttır. Aksi takdirde uygulayacağınız tüm yöntemler etkisiz kalabilir. Bu tür durumlarda hedeflerinize ulaşabilmek için farkındalığınızı geliştirmek istiyorsanız bireysel yaşam koçluğu programlarından yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ayferalp

Ayfer Alp Yaşam ve Eğitim Koçu