Koçluk

Yaşam Koçluğu Hakkında Yanlış Bilinenler..

Yazan : ayferalp

Koçlukta yanlış bilinenler konusunu aslında koçluk ne değildir başlığı altında kısaca bahsetmiştim. Fakat  daha çok bahsetmem gerektiğini fark ettim.

Bireylere koçluk hakkında bilgi sahibi misiniz  ? Profesyonel koçluk sizce nedir ? diye sorular yönelttiğimde koçluktan uzak cümleler duyuyorum. Belkide profesyonel koçluğa bu yüzden ön yargılı yaklaşıyoruz. Açıkçası koçluk eğitimi almadan önce bende aynı şeyleri zaman zaman düşünüyordum. Çünkü bizim bilgiyi en kolay  öğrenme  yolumuz medya. Peki medya bu konuda bize ne öğretti? Profesyonel koçların ( yaşam koçlarını) evrene mesaj veren, sadece zengin kesimin,  ünlülerin yararlanabileceğini, 3 günlük eğitim alarak yaşam gurusu olunabileceğini, komik olmayan skeçlerle profesyonel koçluğun önemsiz bişey olduğunu, bir oyuncunun ( sevdiğimde bir oyuncudur kendisi) ben yaşayamıyorum mu ki yaşam koçum olsun mantığı ( kendisini hala seviyorum), birde şöyle bir algının olması madem sen profesyonel koçsun her-şeyi bileceksin  ve yine medyadan  bu işlerin boş olduğunu empoze etmesiyle biz maalesef profesyonel koçluğun ne anlama geldiğini anlayamadık. Anladıysak ta yanlış anladık.

Oysa biliyor musunuz?

29.06.2013 profesyonel koçluk Resmi gazetede meslek  olarak yayınlanmıştır.

Bir çok kurumsal şirketin koçlarla çalıştığını ve hedeflerine ulaştığını,

Her gün televizyonda gördüğünüz bazı oyuncularında oyuncu koçlarının olduğunu

Hastane, banka gibi yerlerde görev yapan kişilerin de çoğu zaman koçluk aldığını,

Ben mesleğimi çok seviyorum. Ve bu algınında değişmesini diliyorum . Şunu söylemeden de geçemiyeceğim kendi adıma ben yaşam gurusu  değilim hatta eminim ki siz benden daha çok şey  biliyorsunuzdur yaşam hakkında. Benim görevim sizinle anda kalabilmek.

Yazar Hakkında

ayferalp

Ayfer Alp Yaşam ve Eğitim Koçu