Özgeçmişim

vesikalık..: AYFER ALP :..
Eğitimci, Değişim Koçu
E-posta: ayfer@ayferalp.com
Tel: 0532 670 4592

Etkili Anne-Baba Eğitimi (Gordon Enstitüsü – P.E.T. Parent

Effectiveness Training) resmi eğitimcisidir.

1971 doğumluyum. Yirmi yaşında bir kızım ve iki erkek kardeşim var.

Çocuklarımıza nasıl bir dünya bıraktığımız ortadadır. Ancak onlara iyi yetiştirmek boynumuzun borcudur. Ve tek yolumuz ilim ve sevgidir.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi 1994 yılı mezunuyum. 12 yıl boyunca resim öğretmenliği ve başmüdür yardımcılığı görevlerinde bulundum. Resim yarışmalarında defalarca jüri üyeliği yaptım. 2007 yılında kendi eğitim kurumumu, Özel Alp Anaokulunu, açtım. 5 yıllık faaliyeti süresince okulumu, ekibiyle ve eğitim kalitesiyle, bölgesinde lider konumuna getirdim. Kardeş okullar gibi, gönüllü eğitimler ve seminerler gibi, çevresinde anlamlı etkiler yaratan birçok sosyal sorumluluk projelerine imza attım. Bu faaliyetlerim süresince ‘Etkili Öğretmen Eğitimi’ ve ‘Etkili Anne-Baba Eğitimi’ üzerine yoğunlaştım ve çeşitli çalışmalar yaptım.

Üniversite ve iş hayatım boyunca, alternatif eğitim modelleri üzerine çeşitli hocaların kitaplarını büyük bir ilgi, şaşkınlık ve heyecanla okudum. Okudukça acıktım. Doğan Cüceloğlu, Üstün Dökmen, Haluk Yavuzer, Rahmetli Atalay Yörükoğlu, A. S. Neill, Dr. Thomas Gordon, Dr. Montessori, dünya görüşümü ve eğitime yaklaşımımı yapılandırmamda yardımcı olan kişilerdir

Hayat yolculuğum boyunca çeşitli yaş gruplarıyla, hem yönetici hem de eğitimci olarak yaptığım çalışmaların, bana sağladığı deneyim ve donanımı aldığım eğitimlerle desteklemeye devam ettim. İtiraf etmeliyim ki her biri sarsıcı, silkeleyici ve dönüştürücüydü. Tıpkı yaşamı deneyimlerken olduğu gibi. Çünkü en büyük öğretici yaşamın ta kendisidir. Aldığımız eğitimler ve destekler, yolumuzu, güçlü sorularımızı, kalpten cevaplarımızı kaybettiğimizde, hatırlatmak içindir. Bazen artık işe yaramayan düşünce sistemimizi ve savunma mekanizmalarımızı yenisiyle değiştirmek, seçeneklerimizi görebilmek, güçlü öğrenmeler yapabilmek için yeni eğitimlere yer açarız. Ben de böyle yaptım ve gerçekten kim olduğumu, kim olmak istediğimi kendimi daha doyumlu nasıl gerçekleştirebileceğimi, bakış açılarımı nasıl değiştirebileceğimi keşfettim.

Nefes eğitimleri birçok şeyin başlangıcı oldu. Esnemeyi hatırladım ve hayatım kurtuldu diyebilirim.

Ardından ‘Koçluk’ eğitimi aldım: Profesyonel Koçluk, İş Ortamında Koçluk, Usta Koçluk eğitimlerini, bu alanın en önde gelen eğitim kurumunda, Adler International Learning’de, tamamladım. Koçluk yolculuğum devam ederken bir mucize oldu ve  Etkili Anne-Baba Eğitimi Gordon Enstitüsü – P.E.T. Parent eğitimcinin eğitimi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Vedat Erol organizasyonuyla İstanbul’da verildi. Sevgili Stew ve Vedat Hocamızın performans ve donanımlarıyla müthiş birer rol model oldular. Ben de ilk eğitimcilerinden olma şansına erişmiş oldum. Beni biçimlendiren, “demokratik eğitim anlayışının” eğitimcisi olmuştum. Aynı zamanda Point Of You Uygulayıcısıyım. Bu eğitimle koçluk yolculuğuma zenginlik kattığını deneyimledim. Bu metodu kullanmanın hayatımı müthiş kolaylaştırdığını söylemeliyim.  Art Terapisti olarak öğrencilerime ve danışanlarıma keşif yolcuklarında, bilince çıkarmak istedikleri konuları eğlenceli ve kısa zamanda sonuç almalarına ortam sağlıyorum. Kullandığım yöntem ve araçlarım zenginleştikçe ben de zenginleştiğimi fark ediyorum. Olmazsa olmaz felsefe ve psikoloji biliminin zemini üzerinde dururken şefkat ve dinginlikle kendime ve çevreme hizmet ediyorum. önce kendimin hizmetçisiyim; çünkü biliyorum, kendi yaşamımda ustalaştıkça hizmetimde de ustalaşıyorum.

Eğitimci kimliğimi, koçluk yaklaşımı ve felsefesiyle zenginleştirerek yaşamı deneyimlemeye devam ediyorum. An itibariyle bir Eğitimci, Eğitim Danışmanı ve Profesyonel Koç olarak mesleki yolculuğuma devam etmekteyim.

Şu anda:

-Aile ve çocuklara yönelik danışmanlık, eğitimler ve koçluk hizmeti vermekte,

-Profesyonel topluluklara danışmanlık, seminer ve projeler yapmakta,

-Bireylere koçluk hizmetleri vermekte,

-Bireylerin ve eğitimcilerin, başta kendi yaşamlarına, ardından çevrelerine daha fazla değer katan mutlu bireyler olmaları konusunda danışmanlık yapmaktayım.

Eğitimcileri, anneleri ve babaları ‘çocuğa dokunan el’ olarak görmekteyim. Amacım, çocuklara dokunan bu ‘el’e, anne-baba ve eğitimcilere, özden öze dokunarak yol göstermek, çocuklara ve insanlara bu yolla hizmet etmek. Çocukları, çağdaş uygarlığın, mutlu, yapıcı, yaratıcı, seçkin birer ortağı yapmak için; eğitimcinin ve ailenin eğitiminin vazgeçilmez önemde olduğuna inanıyorum.

Kısaca özetlersek:

Uyumlu ve sağlıklı ilişkileri olan aileler bir toplumun temelindeki harcı oluşturur; ailede sağlıklı ilişkiler ise, eşlerin birbirleriyle ve ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkilerinin yapısına bağlıdır. Eğitimini amaçladığımız programlarımızla, yani, aile içerisindeki iletişimin güçlenmesini sağlayacak becerilerin geliştirilmesiyle; kendini daha iyi ifade edebilen bireylerin yetiştirilmesine, değerleriyle bütün, paylaşmayı bilen, yardımsever, saygılı bireylerin yetiştirilmesine katkıda bulunarak daha doyumlu bir yaşam sürme  arzusundayım.

Bu sebeple;
Kızımı ve öğrencilerimi yetiştirirken, insan olmanın evrensel ilkelerini önce içimde duydum. Her zaman öğrenecek çok şeyim olduğunu aklımdan çıkarmadım. Şimdi kendimi gerçekleştirdiğim, faydalı olduğum, hizmetimi yapabildiğim alanlarda çalışmaya devam ediyorum. Eğitimci kimliğim gereği, bilgi ve donanımımı aktarmak hizmetimdir; hizmetim ibadetimdir.

Kendim için bir iyilik yaptım; -gerçekten duymayı- ve -bağışlamayı- öğrenmeye gönüllü oldum.

Ve gördüm ki hayat, çok daha güzelmiş.