Referanslar

Kardeş Okul Projesi / Tarihçe

Yazan : ayferalp

2009-2010 Eğitim öğretim yılında, Van ili Muradiye İçesi Karahan Köyü ilköğretim okulu anasınıfını kardeş okul seçmiş ve başarılı bir çalışma gerçekleştirmiştik. Bu yıl da, orta okulda iken öğrencim olan Didem Görgülü kızımın öğretmen olduğunu ve yine Van Çaldıran ilçesi, Alakaya İlköğretim okulunda çalıştığını ve çok zor şarlarda olduklarını, okullarının desteğe ihtiyacı olduğunu haber aldık. Kardeş okul organizasyonu yapmak için Pendik Milli Eğitim Şube müdürlerinden Baki Kesik önderliğinde, Kılıçaslan İlköğretim okuluyla işbirliğine girdik.

Amacımız; Okul Öncesi Eğitiminin Yaygınlaşması projesi doğrultusunda öğrencilerimizle birlikte  “Gönül Köprüsü” kurmak, çocuklarımızda yardımlaşmanın erdemini farkettirmekdir.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Baki Kesik, Kılıçaslan İlköğretim Okulu Müdürü, Ahmet Acar, Öğretmenleri Berna Kartaloğlu, Özel Alp Anaokulu Müdürü şahsım Ayfer Alp,   Haziran 2011’e Van’a doğru yola çıktık.

Önce Karahan İlköğretim okulunu ziyaret ardından Alakaya İlköğretim okulunu ziyaret ettik. Valilik, Kaymakamlık ve Milli eğitim müdürlükleri tarafından ağırlandık ve ziyaretimizde büyük bir ilgiyle eşlik edildik.

Özellikle Alakaya İ.Ö. Okulunda gördüğümüz manzara karşısında çok yoğun duygular yaşadık. Çok ağır şartlarda fedakârca çalışan Öğretmenlerimizle tanıştık. Tuvaletleri dahi olmayan okulda, yapılan desteklerle bir kütüphane kurmuşlardı. İnterneti olmayan çocukların, yıl boyunca proje ödevlerini bu kütüphaneden yararlanarak yaptıklarını söyleyen öğretmenlerimizin gözlerinde her şeye rağmen, bu “az”a rağmen memnuniyeti gördük. Çocuklar, bize bir program sundular. Yetenekleri, öz güvenleri karşısında, büyük gurur ve mutluluk duyduk. Son derece güzel Türkçe konuşan bu çocuklar, bizi sevinçle karşıladılar. Oradan ayrılmak oldukça zordu. Bu vatanın fedakâr öğretmenleri çoğu kez yok imkânlarla bazen bayan olmanın zorluklarını da üstüne ekleyerek, görevlerini pekâlâ yerine getirmekteler. Bize yalnız olmadığımızı hissettirdiniz, buraya kadar gelmeniz bizim için çok anlamlı bir moral oldu diyen öğretmenlere sözümüz şudur: “Ellerinizden, yüreklerinizden öperiz öğretmenim”

Bu anlamlı çabalar, kardeş okul, gönül köprüsü, doğuyla batının karşılaşması, birlik beraberlik, yardımlaşmak, tümü, “insan olmanın erdemini kazandıran eylemlerdir”. Basında da bu tür haberler, toplumda umut ve duyarlılık kazandırıcı sosyal bir sorumluluk olarak değerlendirildiğinden basılı yayınlarda yer verdiler.

Bu anlamlı projede yer alan tüm arkadaşlarıma, Pendik Kılıçaslan İlköğretim öğrencilerine, eski öğrencim, şimdinin fedakar öğretmeni Didem Görgülü Kızıma, canı gönülden bu ülkenin çocukları adına minnet, saygı ve sevgilerimle

                                                                                         Ayfer ALP

                                                                          Özel Alp Anaokulu Müdürü

Yazar Hakkında

ayferalp

Ayfer Alp Yaşam ve Eğitim Koçu